Budowa jachtu – silnik, szalupy oraz meble na zamówienie

Własny jacht to marzenie wielu miłośników morskich przygód, jednak ze względu na wysokie koszta zakupu, jedynie nieliczni mogą je zrealizować. Są jednak sposoby, które umożliwiają wkroczenie do elitarnego grona posiadaczy jachtu przy zaangażowaniu znacznie mniejszych środków. Opcje są dwie – pierwsza to gruntowny remont wysłużonego już egzemplarza, a druga, na której skupimy się w poniższej publikacji, to jego samodzielna budowa.

Samodzielna budowa jachtu może dać wiele przyjemności i satysfakcji – na całym świecie nie ma chyba mężczyzny, któremu nie zakręci się przysłowiowa łezka w oku w momencie gdy jego dzieło zaczyna nabierać realnych namacalnych kształtów. Jak rozpocząć budowę wymarzonej łodzi?

 

dew-280167_640BUDOWA JACHTU – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Na początku musimy zdecydować czy do budowy użyjemy gotowego kitu, czyli zestawu elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu, czy też cały projekt zrealizujemy od podstaw wyłącznie przy użyciu własnych sił i zdolności. Kolejny etap to przygotowanie miejsca naszej pracy – bardzo dobrze jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym, zadaszonym pomieszczeniem, jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniej infrastruktury, nie będzie to stanowiło większej przeszkody. Budowa na świeżym powietrzu jest jak najbardziej możliwa a jedyną niedogodność może stanowić pogoda – obfite opady oznaczają postój w pracy, więc warto zaplanować budowę na najbardziej słoneczne miesiące.

Następnie warto zatroszczyć się o całą niezbędną dokumentację, na podstawie której sporządzimy kosztorys prac i plan realizacji poszczególnych jej etapów. Samodzielna budowa jachtu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a także, co równie ważne, na rozłożenie ich w czasie.

Kolejnym etapem powinno być skompletowanie wszelkich niezbędnych narzędzi. Warto zaznaczyć, że większość prac bez problemu wykonasz przy użyciu prostych, ręcznych przyrządów, jednak elektronarzędzia stolarskie nie tylko ułatwią pracę, ale także ją przyspieszą. Jeżeli nie chcesz kupować sprzętu, którego nie będziesz używał po zakończeniu budowy, warto skorzystać z możliwości wypożyczenia odpowiednich narzędzi – na rynku działa bardzo wiele firm oferujących taką usługę.

Następnym krokiem będzie gromadzenie właściwych materiałów. Koniecznie znajdź dobry sklep żeglarski, który szybko i bez zbędnych problemów zrealizuje Twoje zamówienia.
Wszystko przygotowane? Więc możesz przystąpić do budowy!

 

NA JAKIE PROBLEMY NATRAFISZ?

W opinii większości żeglarzy i szkutników-amatorów, samodzielna budowa jachtu nie jest specjalnie skomplikowana, nie znaczy to jednak, że każdy etap prac pójdzie jak po maśle. Zanim zrealizujesz swój projekt, natrafisz na wiele trudności, które będą wynikały z faktu, że wiele czynności będziesz wykonywał pierwszy raz. Właśnie dlatego bardzo istotne jest odpowiednie rozplanowanie prac i przemyślenie całego procesu.

 

mallorca-164826_640WYKOŃCZENIE JACHTU

Kiedy już powstanie kadłub i inne najważniejsze elementy Twojej własnej łodzi, będzie to oznaczało, że prace zmierzają ku końcowi. Ostatnim etapem jest wykończenie i wyposażenie jachtu. Niezwykle istotną kwestią są silniki zaburtowe i ich właściwy dobór. Rynek oferuje bardzo wiele jednostek napędowych i jeżeli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, zdaj się na radę doświadczonego sprzedawcy. Na tym etapie nie należy zapomnieć o szalupach ratunkowych i ich właściwym rozmieszczeniu.

Ostatni etap to wykończenie wnętrz i meble na zamówienie. Warto skorzystać z usług stolarza, który ma duże doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ to właśnie starannie wykonane wnętrze nadaje łodzi prestiżu.

 


 

boat-310164_640Źródła informacji:

  • Globtroter – podróże i wyprawy
  • Smart GDA – sklep żeglarski oferujący silniki, mapy, pontony oraz inne akcesoria dla żeglarzy
  • Meble Sobolewski – firma z Bydgoszczy oferująca meble na wymiar do zabudowy

 


 

anchor-312599_640Etapy tworzenia Jachtu:

  • Projekt
  • Laminat
  • Elektronika
  • Składanie
  • Silniki
  • Konserwacja
  • Wyposażenie wnętrz