Bring Your Own Device w firmie

Coraz częściej w firmach możemy spotkać się z zasadą Bring Your Own Device, co oznacza, że pracownicy używają swoich osobistych sprzętów w miejscu pracy. Takie rozwiązanie ma zalety i wady, jednak zdobywa coraz większą popularność. W końcu lubimy swoje sprzęty i lubimy z nich korzystać, a przedsiębiorcy na tym zyskują.

Bring Your Own Device – co to jest?

BYODPrzynoszenie własnego sprzętu do pracy i korzystanie z nieco w celach służbowych jest mocno dyskutowanym tematem. BYOD ma wielu zwolenników, jak i przeciwników, jednak nieustająco rośnie popularność tego rozwiązania. Jakie korzyści niesie za sobą dla przedsiębiorcy? Brak inwestycji w służbowe komputery, brak konieczności ich konserwacji i oszczędność na miejscu dla sprzętu – to wszystko zachęca firmy do wprowadzania polityki BYOD. Ma jednak ona też swoje ciemne strony. Po pierwsze, trudniej skontrolować działania pracownika. Wobec tego skuteczne może być wprowadzenie regulaminu wewnątrzfirmowego. Niektórzy decydują się na instalowanie specjalnego oprogramowania na komputerze użytkownika (oczywiście za jego zgodą), jednak jest to sprawa mocno dyskutowana. Drugą kwestią jest kontrola oprogramowania, która może się zdarzyć każdemu. Jeśli jednak na komputerze wykorzystywanym w firmie zostanie wykryte jakieś nielegalne oprogramowanie, można mieć problemy. To, kto poniesie konsekwencje, jak i dlaczego znowu pozostaje niewyjaśnione.

Polityka BYOD ma wielu zwolenników i firmy chętnie ją wprowadzają. Należy jednak być ostrożnym i odpowiednio uregulować warunki używania prywatnego sprzętu w celach służbowych w miejscu pracy. Trzeba zabezpieczyć się jak najlepiej, ponieważ wyciek danych, czy wirus wymyka się wówczas spod kontroli przedsiębiorcy. Może to być bardzo problematyczne dla firmy.