Bio wkłady do pieluszek

Coraz częściej słyszymy o globalnym ociepleniu, konieczności ograniczania produkcji odpadów i ekologicznym stylu życia. Wszystko brzmi całkiem sensownie, jednak priorytety zmieniają się, kiedy w naszym mieszkaniu pojawia się dziecko. Każdego dnia domowy kosz wypełniony jest po brzegi zużytymi pieluchami. Jak temu zaradzić?

Alternatywa dla jednorazowych pieluszek

bawełna bioNa rynku pojawiły się nowe pieluszki wielorazowego użytku. Występują w wielu kolorach, rozmiarach, wzorach i kształtach. Do wyboru są warianty całkowicie gotowe do użycia oraz zestawy, które komponujemy samodzielnie. Na początek warto wybrać kieszonkę lub otulacz, czyli bazę pieluszki, a potem musimy zdecydować się na odpowiedni wkład chłonny. Opcji jest przynajmniej kilkanaście, a wśród nich na przykład bambusowy, lniany, konopny czy flanelowy. Na początku najlepiej jest wybrać dobrze nam znany materiał, czyli będzie to bawełna bio. To surowiec bardzo delikatny i miękki, który nie podrażni delikatnej skóry niemowlęcia. Organiczne materiały są produkowane bez dodatku środków chemicznych, więc zmniejszają też ryzyko wystąpienia uczulenia. Jeśli chodzi o czyszczenie takich pieluszek i wkładów, spraw jest bardzo prosta. Na początku bawełniany wkład warto ręcznie przeprać pod bieżącą wodą, później wrzucić cały zestaw do pralki z łagodnym detergentem i włączyć delikatny program prania. Do mycia nie zaleca się dodawania środków zmiękczających tkaniny, ponieważ zmniejszają one chłonność wkładów. Po wypraniu warto rozciągnąć kawałek ekologicznego bawełnianego materiału, aby przywrócić mu jego początkowego kształtu.

Zamienniki jednorazowych pieluch pomagają w znacznym stopniu ograniczać produkcję odpadów, a dodatkowo certyfikowana bawełna nie wpływa negatywnie na wrażliwą skórę dziecka. To świetne rozwiązanie dla każdego młodego rodzica, który chce zadbać o środowisko.