Artykuły i meble dla dzieci – jak przygotować dziecku wymarzony pokój

Gdy stajecie się rodzicami, wasz świat niemalże staje na głowie. Chcecie, by wasze dziecko dostało wszystko, co dla niego najlepsze. Dbacie więc również o to, by przygotowany dla niego pokój był jak najwspanialszy.

 

Początki

Początkowo nowy członek rodziny bardzo dużo śpi, jednak taki stan rzeczy nie trwa zbyt długo – z reguły po 3-4 tygodniach maluch jest aktywny już przez kilka godzin pomiędzy jedną a drugą drzemką i zaczyna interesować się otaczającym go światem. Mały człowiek za parę miesięcy zaczyna także raczkować, a następnie chodzić, dlatego też warto przemyśleć kwestię umeblowania pokoju dziecięcego już po narodzinach maluszka.

 

wallpaper-416046_640Meble dziecięce

Dobrym pomysłem jest inwestycja w meble dziecięce, które są nie tylko ładnie wykonane, ale również bardzo funkcjonalne. Podstawowym zakupem jest oczywiście łóżeczko dziecięce – tradycyjne, drewniane ze szczebelkami lub turystyczne. Łóżeczko niemowlęce z powodzeniem można zastąpić również łóżkiem, do którego początkowo przymocowuje się szczebelki, a następnie służy ono jako łóżko dla przedszkolaka. Oprócz łóżeczka warto zakupić także komodę, która przyda się zarówno w okresie niemowlęcym, jak i późniejszym, gdy dziecko będzie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po narodzinach dziecka komoda może służyć jako podstawa dla przewijaka oraz jako miejsce do przechowywania różnego typu akcesoriów dziecięcych, pieluch jednorazowych czy chusteczek nawilżających i kremów na odparzenia. Następnie w komodzie można pomieścić odzież dla dzieci lub zabawki.

 

lego-112796_640Czyhające zagrożenia

Rodzicom zależy także, by ich pociecha była w swoim pokoju w pełni bezpieczna. Starają się więc, by miejsca, takie jak gniazdka elektryczne lub krawędzie mebli, były dobrze chronione przed niemającym świadomości czyhającego na niego zagrożenia maluszkiem. Kwestia ta jest istotna zwłaszcza w momencie, gdy maluch zaczyna samodzielnie się poruszać, a rodzic nie zawsze jest w stanie upilnować ciekawskiego dziecka przed upadkami i uderzeniami. Niemowlęta uwielbiają również rzeczy kolorowe, dlatego ich pokoje już od pierwszych chwil powinny być pełne barw. Rodzice mogą więc ustawić na meblach zabawki, przywiesić nad łóżeczkiem karuzelę z pozytywką lub przykleić na ścianach i suficie naklejki ze zwierzątkami.

 

adorable-21259_640Akcesoria dla niemowląt

W pokoju dziecięcym powinno także znaleźć się miejsce na akcesoria dla niemowląt. Wiele dzieci potrzebuje np. inhalatora czy aspiratora do noska. Akcesoria te najlepiej chować w pokoju dziecięcym, by w razie potrzeby móc skorzystać z nich o każdej porze dnia i nocy bez konieczności szukania ich w innym miejscu – jest to ważne np. gdy maluch budzi się w nocy z zatkanym noskiem i trzeba pomóc mu w ponownym zaśnięciu przez oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny. Rzeczy te powinny być ułożone dość wysoko, powyżej zasięgu dziecięcych rąk.

Przygotowując pokój dla niemowlaka warto zadbać o spokojny sen dziecka. Niektóre dzieci śpią, mimo że wokół nich jest głośno, a w dzień jest jasno. Inne maluchy budzą się od razu, gdy na ich twarzy pojawią się pierwsze promienie słońca lub gdy usłyszą najmniejszy hałas. Warto więc zamontować w oknach pokoju dziecięcego dobrej jakości rolety dzień-noc, które sprawią, że nawet w słoneczny dzień w pokoju będzie panowała ciemność, a dziecko będzie mogło spokojnie spać.

 


 

baby-20339_640Źródła artykułu:

 


 

children-419446_640Rodzice powinni pamiętać

Moda co do wystroju pokoju dla dziecka zmienia się bardzo często. Nie warto jednak zwracać uwagi jedynie na modne desenie i kolory, ale także na bezpieczeństwo i praktyczność mebli czy akcesoriów dziecięcych. Kwestie te są bowiem znacznie ważniejsze niż wygląd poszczególnych mebli, zabawek czy ozdób jest sprawą drugorzędną.